Regulamin ośrodka
Ośrodka Jeździeckiego Stragona
- Wszystkie osoby przebywające na terenie ośrodka zobowiązane są do przestrzegania niniejszego regulaminu, zasad BHP i ppoż. oraz do stosowania się do uwag właściciela, instruktora i pracowników obsługi.
- Surowo zabrania się wchodzenia do stajni z otwartym ogniem oraz palenia go na terenie całego obiektu. Palić można jedynie pod wiatą przy Gospodzie pod Dzikusem.
- Każda osoba przebywająca na terenie ośrodka jeździeckiego zobowiązana jest do przestrzegania porządku na jego terenie.
- Uczestnicy jazd zobowiązani są posiadać:
- ochronne nakrycie głowy(kask, toczek) podczas jazd na ujeżdżalni jak i w terenie, (możliwe jest skorzystanie z kasków należących do ośrodka),
- obuwie umożliwiające bezpieczną jazdę,
- długie wygodne spodnie, nie powodujące obtarć.
- Wyznaczone są miejsca na sprzęt jeździecki:
- w siodlarni – stojak na siodło z potnikiem, czaprakiem, szafka na kaski,
- w stajni – półki na szczotki i kopystki, wieszak na baty, palcaty i uwiązy, wieszaki na drzwiach boksów na kantary i ogłowia.
- Wypuszczanie koni luzem na małą halę możliwe jest tylko po wcześniejszym ustaleniu z obsługą ośrodka. Wypuszczanie koni luzem na dużą halę jest zabronione.
- Lonżowanie koni dozwolone jest w miejscu do tego wyznaczonym (mała hala i ujeżdżalnia zewnętrzna za stajnią). Nie wolno lonżować koni na dużej hali oraz na placu kwarcowym.
- Przed wyjazdem z koniem (np. na zawody) należy zgłosić zapotrzebowanie na paszę z wyprzedzaniem co najmniej 24h
- W dniach kiedy jest mokro i błotniście (pozostają dziury w darni po kopytach) zabrania się jeżdżenia konno po terenach zielonych bez zgody kierownictwa ośrodka.
- Wszystkie osoby znajdujące się na terenie ośrodka zobowiązane są do zachowania czystości i porządku, a w szczególności niezwłocznego usuwania odchodów końskich pozostawionych przez swoje konie na podłożu kwarcowym w dużej hali i zewnętrznym placu kwarcowym oraz na korytarzu w stajni.
- W razie umyślnego uszkodzenia sprzętu jeździeckiego, pomieszczenia bądź urządzeń ośrodka sprawca ponosi odpowiedzialność materialną za wyrządzoną szkodę.
- Rzeczy osobiste na czas jazdy mogą być przechowywane w siodlarni, przy czym nie wskazane jest przynoszenie ze sobą rzeczy wartościowych - za ich zaginięcie ośrodek nie ponosi odpowiedzialności.
- Psy uczestników jazd lub osób odwiedzających ośrodek muszą być trzymane na smyczy i pozostawać na zewnątrz budynków.
- Należy pamiętać, aby swoim zachowaniem nie spłoszyć innych koni, znajdujących się w tym czasie i miejscu pod innymi jeźdźcami.
- Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne koni należy wykonywać w wyznaczonym do tego miejscu.
- Wszystkie konie są karmione w określonych porach przez obsługę stajni (w zakresie uzgodniony z właścicielem) i niedopuszczalne jest samodzielne ich dokarmianie. Właścicielom koni przysługuje natomiast prawo podawania własnym koniom dodatkowych pasz lub suplementów w zakresie ustalonym z kierownictwem ośrodka.
- Przy wyprowadzaniu i wprowadzaniu koni, należy zachować szczególną uwagę, ze względu na bezpieczeństwo innych osób znajdujących się na terenie.
- Wszelkie usterki urządzeń stajennych należy bezzwłocznie zgłaszać obsłudze stajni.
- Wszystkie zdarzenia typu: upadek z konia, ugryzienie lub kopnięcie przez konia należy bezzwłoczne zgłosić instruktorom ośrodka.
- Kategorycznie zabrania się wjazdu konno do stajni.
- Wyjazd konno poza teren ośrodka odbywa się tylko i wyłącznie przez mała bramę.
- Zaleca się ze względów bezpieczeństwa informowanie instruktorów o samodzielnym wyjeździe w teren.
- Zabrania się samodzielnego skakania przeszkód crossowych.
- Ośrodek Jeździecki Stragona czynny jest od poniedziałku od piątku w godz. 8.00-21.00, a soboty i niedziele w godz. 8.00-19.00. Przebywanie na terenie Ośrodka poza tymi godzinami jest możliwe tylko i wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu z instruktorami.
- Mając na uwadze wynikający z ustawy dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, obowiązek wprowadzenia na podmioty prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, jak również świadczących usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzących inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, do których uczęszczają albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci standardów w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich oraz uznając istotną rolę placówki realizującej zadania z zakresu rozwoju i kultywowania sportów jeździeckich w zapewnieniu poszanowania praw Dzieci, w szczególności prawa do ochrony ich godności i wolności od wszelkich form krzywdzenia. W Ośrodeku Jeździeckim Stragona obowiązują „Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży” zasady i procedury w przypadku podejrzenia, że Dziecku, które przebywa na terenie działania OJ Stragona dzieje się krzywda oraz w celu zapobiegania takim zagrożeniom. Standardy obowiązujące w ośrodku są dostępne w barze „Dzikus” oraz na stronie www.stragona.pl
DOTYCZY ZORGANIZOWANYCH JAZD Z INSTRUKTOREM:
- Wskazana przez instruktora godzina, na którą ma przybyć jeździec jest godziną rozpoczęcia lekcji, a nie momentem rozpoczęcia przygotowania konia do jazdy.
- Lekcja jazdy konnej może rozpocząć się do 30 min. później, ale nie ma wpływu na jej długość.
- Jazdy nie odwołane na minimum 24 h wcześniej przepadają i należy za nie zapłacić jak za jazdy odbyte.
- Lekcja jazdy konnej rozpoczyna się po uprzednim przygotowaniu przez jeźdźca konia do jazdy. Przewidziany czas na przygotowanie konia to 30 minut w trakcie których należy:
- wyprowadzić konia z boksu lub przyprowadzić konia z pastwiska i uwiązać w wyznaczonym do tego miejscu,
- wyczyścić konia szczotką z kurzu i zaklejek,
- usunąć dokładnie wszelkie zabłocenia z sierści,
- rozczesać grzywę i ogon palcami,
- wyczyścić kopyta kopystką,
- założyć ogłowie i siodło na konia.
- Jeśli instruktor nie określi inaczej, po zakończonej jeździe, jeździec zobowiązany jest do:
- odprowadzenia konia do boksu,
- rozsiodłania i rozkiełznania konia,
- wyczyszczenia słomą zapoconych miejsc na koniu,
- wyczyszczenia kopyt kopystką,
- wyczyszczenia, wymycia wędzidła,
- odstawienia sprzętu we wskazane miejsca.
- Potniki, czapraki, po zakończonej jeździe należy wysuszyć wywracając je na lewą stronę i rozwieszając w wyznaczonym do tego miejscu.
- W stajni można się zbliżać jedynie do koni wyznaczonych przez instruktora. Zabrania się podchodzenia do innych koni, karmienia ich, klepania itp. bez zgody instruktora.