O klubie

Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom powstał 19 listopada 1973 roku na bazie sekcji jeździeckiej LZS działającej przy Stadninie Koni w Strzegomiu. Od tamtego czasu osiągnął wiele sukcesów, a dziś jest jednym z najprężniej działających klubów jeździeckich w Polsce. Pod skrzydłami doskonałych trenerów - Zygmunta Olszty, Artura Bobera, Katarzyny i Marcina Konarskich - wykształciły się dziesiątki sportowców osiągających bardzo dobre wyniki na Mistrzostwach Dolnego Śląska, Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich.

Początkowo strzegomscy jeźdźcy próbowali swoich sił startując w wyścigach przeszkodowych, ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Od roku 1980 LKS Stragona specjalizuje się w najtrudniejszej dyscyplinie jeździeckiej - WKKW, czyli Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

W barwach klubu startował Artur Społowicz (wieloletni kadrowicz, medalista Mistrzostw Polski uczestnik Mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich), Marcin Konarski (wieloletni członek Kadry Narodowej, Mistrz Polski, trzykrotnie powoływany do kadry olimpijskiej, uczestnik Mistrzostw Europy) oraz Marcin Michałek (złoty medalista Mistrzostw Polski i Europy).

Od kilku lat, obok wkkw, w klubie prężnie rozwija się dyscyplina ujeżdżenia prowadzona przez Katarzynę Konarską, która również reprezentuje klub w tej dyscyplinie na czworobokach Dolnego Śląska i podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni.
Od 2003 roku LKS Stragona jest gospodarzem międzynarodowych zawodów z cyklu Pucharu Świata, połączonych z Mistrzostwami Polski Seniorów, a od 2012 roku klub jest organizatorem międzynarodowych zawodów z cyklu Puchar Narodów.
W 2009 roku Międzynarodowa Federacja Jeździecka przyznała klubowi prawo do organizacji Finału Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

Historia klubu

Historia Ludowego Klubu Sportowego „Stragona” Strzegom liczy już ponad 40 lat. 19 listopada 1973 roku przy Stadninie Koni Strzegom powstała Sekcja Jeździecka LZS. Patronat nad sekcją objęła Stadnina w osobach ówczesnego dyrektora - Stanisława Witkowiaka i kierownika - Jerzego Gniazdowskiego. Poza działalnością typowo rekreacyjną (szkółka jeździecka) sekcja rozpoczęła przygotowania do startów w konkurencjach sportów konnych. Efekty pracy Grzegorza Konarskiego - założyciela, pierwszego instruktora sekcji i do dnia dzisiejszego prezesa klubu spowodowały, że skromne na początku przedsięwzięcie zaczęło nabierać rozmachu. Przybywali nowi adepci. Zatrudniono jeźdźca przeszkodowego  Zygmunta Olsztę,  który z czasem został wieloletnim trenerem. Strzegomscy jeźdźcy zaczęli startować początkowo w wyścigach przeszkodowych, a następnie w ujeżdżeniu i skokach.

Klub rozpoczyna również organizację zawodów jeździeckich. Z małych na początku, często jednodniowych zawodów organizowanych w  Strzegomiu i okolicznych miastach jak Żarów, Świdnica czy Bielawa dochodzi do organizacji Ogólnopolskich Oficjalnych Zawodów z Mistrzostwami Polski włącznie. Wymagało to stworzenia całej infrastruktury - zaadoptowania budynku po byłym jałowniku na stajnię, wybudowanie hipodromu, czworoboku do rozgrywania konkursów ujeżdżenia i przeszkód crossowych. W drugiej połowie lat 70-ych Stragona miała już wysoką pozycję wśród licznych sekcji i klubów w kraju,  a  tacy zawodnicy jak Jerzy Kolano (4 m-ce w MPJ w skokach przez przeszkody, Mistrz Dolnego Śląska w tej konkurencji), Adam Pudło, Zbigniew Kulikowski, Kazimierz Chajduga, Ryszard Sabat, Andrzej Kita należeli do czołówki jeździeckiej Dolnego Śląska.

Na przełomie lat 70-tych i 80-tych trenerstwo w klubie objął Artur Bober – czynny zawodnik dyscypliny wszechstronnego konkursu konia wierzchowego (wkkw). Jest to czas tworzenia sekcji wkkw. Od 1980 roku klub zadecydowanie specjalizuje się już tylko w wkkw. W tym czasie Artur Bober zdobywa trzykrotnie medal Mistrzostw Polski w wkkw, dwukrotnie uczestniczy w Mistrzostwach Świata, a następnie zostaje trenerem reprezentacji Polski i Kadry Narodowej w latach 1982–1984. Pod koniec lat osiemdziesiątych Artur Bober odchodzi ze Stragony. Trenerstwo po nim obejmuje Artur Społowicz – również czynny zawodnik dyscypliny wkkw. Treningi rozpoczyna kolejne pokolenie utalentowanych, bardzo dobrze zapowiadających się zawodników, jak oraz Marcin Konarski i Mariusz Kleniuk. Lata dziewięćdziesiąte to pasmo sukcesów zawodników klubu. Zawodnicy klubu zdobywają medale Mistrzostw Polski, startują na Mistrzostwach Europy i Świata oraz na Igrzyskach Olimpijskich.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych szkoleniem zawodników zaczyna zajmować się Marcin Konarski. Zostaje również reaktywowana Szkółka Jeździeckiej, którą zajmuje się Katarzyna Konarska. Klub rośnie w potęgę i ma coraz większe osiągnięcia sportowe. Pojawiają się kolejne sukcesy sportowe nowych wychowanków klubu.

Pierwszy duży sukces to złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów oraz IV miejsce indywidualnie i brązowy medal Mistrzostw Europy Marcina Michałka, IV miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Anity Żyły i Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych Katarzyny Olech.
Klub rozszerza działalność o dyscyplinę ujeżdżenia, którą zajmuje się Katarzyna.

Klub coraz mocniej angażuje się w organizację kolejnych imprez jeździeckich. Organizuje zawody regionalne, później Mistrzostw Polski, a w 2000, 2001 i 2002 roku Grand Prix Polski w wkkw. W 2003 roku Hipodrom 14-go Pułku Ułanów staje się miejscem, do którego zawitali  najlepsi jeźdźcy świata W Morawie odbywają się pierwsze międzynarodowe zawody z cyklu Pucharu Świata w WKKW, których inicjatorem
i głównym organizatorem jest Marcin Konarski. Zawody te uzyskują bardzo wysokie oceny w kraju i za granicą. W 2004 roku powtórzono ich organizację, a w 2005 rozszerzono o Mistrzostwa Polski w wkkw we wszystkich kategoriach wiekowych. Strzegom na stałe wpisuje się do kalendarza sportowego  Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. W 2006, 2007 oraz 2008 zostają rozegrane kolejne edycje zawodów. Każdorazowo zyskują one bardzo wysokie noty od Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), dzięki temu w 2009 roku klub otrzymuje prawo do organizacji kończącego cały cykl pucharowy Finału Pucharu Świata w wkkw. Jest to impreza rangi Mistrzostw Świata. Na Hipodromie w Morawie mogliśmy wówczas podziwiać zmagania blisko czterdziestu najlepszych na świecie zawodników wkkw. Podczas trzech dni Hipodrom w Morawie odwiedziło ponad trzydzieści tysięcy widzów, a kilkanaście godzin transmisji z zawodów wyemitowanych przez Telewizję Polską obejrzało kilka milionów telewidzów. Niedzielną relację w TVP 2 śledziło przeszło milion sto tysięcy osób, co było lepszym wynikiem aniżeli transmisja z Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce w porównywalnym czasie antenowym tydzień wcześniej. Transmisję na żywo można było oglądać na stronie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, a oprócz tego w kilkudziesięciu krajach świata wyemitowano obszerne relacje telewizyjne, które obejrzało kilkadziesiąt milionów widzów. Było to bezprecedensowe wydarzenie w historii polskiego jeździectwa.

Kolejne edycje strzegomskich zawodów pod nazwą Strzegom Horse Trials zostają rozegrane w latach 2010, 2011 i 2012. Obok konkursu Pucharu Świata rozgrywanych jest dodatkowo kilka konkursów międzynarodowych. W każdej z imprez startuje ponad 200 koni.
Systematycznie rośnie również liczba imprez w Morawie. Klub staje się  organizatorem licznych imprez sportowych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, już nie tylko w dyscyplinie wkkw, ale również w skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. W 2011 w kalendarzu imprez organizowanych przez LKS Stragona pojawia się druga cykliczna impreza międzynarodowa w wkkw – jesienne zawody – Strzegom Autumn Show. Klub bardzo mocno zaczyna angażować się w promocję jeździectwa jako formy aktywnego wypoczynku. W 2010 i 2011 przeprowadza w gminie Strzegom program edukacyjny „Jeździć konno każdy może”. Udział w nim wzięło prawie 1500 dzieci.

W 2011 roku klub zostaje po raz kolejny wyróżniony na arenie  międzynarodowej. Otrzymuje prawo do organizacji Mistrzostw Europy Juniorów (15-18 lat) w 2012 roku. Do Strzegomia przyjeżdżają najlepiej zapowiadający się młodzi zawodnicy w Europie. W zawodach wystartowało 117 jeźdźców i amazonek z 16 europejskich krajów.

Kolejne wyróżnienie przychodzi w 2012 roku. Strzegom zostaje organizatorem Pucharu Narodów - zupełnie nowego cykl w sportowym kalendarzu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. W ramach Pucharu Narodów rywalizują będą ekipy narodowe, składające się z 3-4 zawodników na każdej imprezie. Rozgrywanych jest zaledwie sześć imprez w całej Europie. Strzegom znalazł się w bardzo elitarnym towarzystwie: Fontainebleau, Houghton Hall, Aachen, Montelibretti, Boekelo.

Zawody z cyklu Pucharu Narodów zostają rozegrane w 2012 i 2013 roku. Są bardzo wysoko oceniane przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Co owocuje przyznaniem praw do organizacji Mistrzostw Europy Juniorów (15-18 lat) w wkkw w 2012, Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców (19-21 lat) w wkkw w 2014 roku oraz Mistrzostw Europy Seniorów w wkkw w 2017 roku.

Wyniki Sportowe
Igrzyska Olimpijskie /1996 - Atlanta/
Start zawodnika klubu - Artur Społowicz

Mistrzostwa Europy Juniorów /1998/
- Srebrny Medal w klasyfikacji drużynowej we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Michałek
- IV miejsce w klasyfikacji indywidualnej we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Michałek

Mistrzostwa Europy Juniorów /2012/
Start czterech zawodniczek klubu - Karolina Augustyn, Agata Jodko, Karolina Podwińska, Patrycja Tabisz

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
2007 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Agata Jodko
2012 - Srebrny Medal w skokach przez przeszkody - Michał Konarski

Mistrzostw Polski Młodzików
2013 - Złoty Medal w kategorii kuce w skokach przez przeszkody - Michał Konarski
2013 - Złoty Medal w kategorii kuce w wkkw - Michał Konarski
2013 - Srebrny Medal w kategorii kuce w wkkw - Emilia Goll
2013 - Srebrny Medal w kategorii duże konie w wkkw - Michał Konarski
2014 - Srebrny Medal w kategorii kuce w skokach przez przeszkody - Emilia Chmielowska
2014 - Złoty Medal Mistrzostw Polski Młodzików w kategorii duże konie w wkkw - Klaudia Rogoża

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży /Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych/
1987 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski
1988 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski
2002 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Katarzyna Olech
2007 - Brązowy Medal w ujeżdżeniu - Hanna Bokszczanin
2010 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Agata Jodko
2012 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Tola Armańska
2014 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Natalia Stelmach

Mistrzostwa Polski Juniorów
1992 - Brązowy Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski
1997 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Michałek
1998 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Michałek
2012 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Agata Jodko

Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców
2010 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Joanna Pawlak

Mistrzostwa Polski Seniorów
1991 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Artur Społowicz
1992 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Artur Społowicz
1996 - Brązowy Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Artur Społowicz
1997 - Brązowy Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Artur Społowicz
1999 - Brązowy Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski
2000 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski
2001 - Złoty Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski
2003 - Srebrny Medal we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego - Marcin Konarski

Mistrzostwa Polski Młodych Koni we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego
2013 - I miejsce - Jan Żurowski
2013 - III miejsce - Wiesław Nowak

Puchar Polski we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego
2008 - Brązowy Medal w kategorii juniorzy młodsi - Karolina Augustyn
2009 - Brązowy Medal w kategorii juniorzy młodsi - Karolina Augustyn
2010 - Złoty Medal w kategorii juniorzy młodsi  - Agata Jodko
2011 - Brązowy Medal w kategorii juniorzy - Agata Jodko
2012 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych - Tola Armańska

Puchar Polski w skokach przez przeszkody
2012 - Brązowy Medal w kategorii młodzików - Michał Konarski
2014 - Złoty Medal w kategorii młodzików - Emilia Chmielowska

Mistrzostwa Dolnego Śląska w ujeżdżeniu
2005 - Złoty Medal w kategorii Seniorów - Katarzyna Konarska
2008 - Srebrny Medal w kategorii juniorzy młodsi - Agata Jodko
2014 - Złoty Medal w kategorii juniorzy - Aleksandra Śliwińska
2014 – Srebrny Medal w w kategorii młodzi jeźdźcy - Nikola Karch

Mistrzostwa Dolnego Śląska we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego
2007 - Brązowy Medal w kategorii juniorów młodszych - Karolina Augustyn
2008 - Srebrny Medal w kategorii juniorzy młodsi - Agata Jodko
2010 - Złoty Medal w kategorii seniorów - Joanna Pawlak
2010 - Brązowy Medal w kategorii juniorów - Karolina Podwińska
2010 - Złoty Medal w kategorii juniorów młodszych - Roksana Fortuniak
2010 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych - Patrycja Tabisz
2010 - Srebrny Medal w kategorii kucy - Klaudia Kołodziej
2011 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych - Tola Armańska
2012 - Srebrny Medal w kategorii juniorów - Tola Armańska
2012 - Złoty Medal w kategorii juniorów młodszych - Aleksandra Zawada
2012 - Brązowy Medal w kategorii juniorów - Aleksandra Zawada
2012 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych - Natalia Stelmach
2012 - Brązowy Medal w kategorii juniorów młodszych - Adrianna Szczepara
2013 - Złoty Medal w kategorii kuców - Michał Konarski
2013 - Srebrny Medal w kategorii seniorów - Katarzyna Stąpor
2013 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych - Paulina Góra
2013 - Brązowy Medal w kategorii seniorów - Wisław Nowak
2014 - Złoty Medal w kategorii juniorów młodszych i młodzików na kucach - Emilia Chmielowska
2014 - Złoty Medal w kategorii juniorów młodszych - Aleksandra Chmielińska
2014 - Złoty Medal w kategorii juniorów w wkkw - Pamela Michałowska
2014 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych i młodzików na kucach - Oliwia Paździora
2014 - Srebrny Medal w kategorii juniorów młodszych - Klaudia Rogoża
2014 - Srebrny Medal w kategorii juniorów - Paulina Góra
2014 - Brązowy Medal w kategorii juniorów - Patrycja Tabisz

LKS Stragona Strzegom - wyniki klubowe

2010
- III miejsce w klasyfikacji klubów w Polsce w szkoleniu dzieci i młodzieży na podstawie punktów uzyskanych w OOM
2011
- II miejsce na Dolnym Śląsku pod względem ilości przyznanych klas sportowych
- I miejsce w Pucharze Polski w wkkw w klasyfikacji klubowej
2012
- I miejsce w Finale Pucharu Polski w wkkw w klasyfikacji klubowej
- II miejsce wśród najlepszych klubów wkkw w Polsce w klasyfikacji w Polskiego Związku Jeździeckiego
- III miejsce w klasyfikacji drużynowej na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w wkkw
- V miejsce w klasyfikacji drużynowej na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we wszystkich dyscyplinach jeździeckich
- I miejsce wśród klubów jeździeckich w Polsce w klasyfikacji Krajowego Zrzeszenia LZS
2013
- III miejsce wśród klubów wkkw w Polsce w klasyfikacji Polskiego Związku Jeździeckiego
2014
- I miejsce w klasyfikacji klubowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we wszystkich dyscyplinach
- I miejsce w klasyfikacji klubowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w wkkw
- III miejsce w klasyfikacji klubowej Pucharu Polski w wkkw

Kalendarz 2024

DATA NAZWA
05-07.04.2024 STRZEGOM SPRING OPEN
18-21.04.2024 STRZEGOM SPRING OPEN
11-12.05.2024 ZR-A & ZR-B
18-19.05.2024 CNC
20-23.06.2024 STRZEGOM HORSE TRIALS
29-30.06.2024 ZR-A & ZR-B
20-21.07.2024 ZR-A & ZR-B
02-04.08.2024 STRZEGOM SUMMER TOUR
22-25.08.2024 MISTRZOSTWA EUROPY J&MJ
31.08-01.09.2024 ZR-A & ZR-B
12-15.09.2024 MPMK - A, B, C
20-22.09.2024 STRZEGOM AUTUMN SHOW
28-29.09.2024 ZR-A & ZR-B
10-13.10.2024 STRZEGOM OCTOBER FESTIVAL